snizhna: (профіль)
[personal profile] snizhna
Дійшли руки в мене до Роксолани. Осипа Назарука. Ніколи не читала, не дивилась серіалу і взагалі знала про неї лише загальні відомості. Прочитавши дуже розлогу статтю замість вступу до книги авторства к.ф.н. Ю.Кочубея, налаштувалась на те, що це дійсно чимось видатна особистість варта поваги і захоплення. Прочитавши книгу, зрозуміла, що видатна, тільки не так все чудово і райдужно, як у передмові.
І ото прочитавши дуже гарний роман, який п. Кочубей відносить до одних з тих небагатьох романів, де автор не викладав вигадок, а максимально спирався на вивчену і досліджену історію Роксолани, у мене виникло велике здивування, щоб не сказати обурення. Ну але то таке. От поясніть мені - чим і чому захоплюються Роксоланою? Мая твая нє панімат... Чим саме там захоплюватись? Чому на честь неї названо цілий курінь у Львівській пластовій станиці? Ні панімат... В дами дійсно дуууже непересічна доля, але зі сторінок роману у мене набагато більшу симпатію і повагу викликав султан Сулейман. Той, що її чоловік.

Дама зрікається своєї віри, щоб могти побратися із султаном. Ну нехай. (Тут і далі констатую факти, не осуджуючи її, бо не була в тій ситуації і не знаю як би я вчинила маючи подібні умови і знаючи всю ситуацію). Дама дуже вміло крутить султаном, який у неї до безтями закоханий. Ну нехай. Вмілим невеликим театральним дійством усуває вагомого помічника султана, який надумав шантажувати її. Нехай. Це була реальна загроза життю її дитини - теж не знаю як би я вчинила і вважаю, що з шантажистами тре чітко і жорстко. А далі мадам понесло. Вона так хоче бачити свого старшого сина на троні Османської імперії що розвиває жахливу інтригу,в результаті якої, султан страчує свого першого сина від іншої жінки...І не тільки сина. І це я не осуджую - Бог їй суддя. Хоча мене це жахає, це не те слово. Можливо, якби раптом із султаном щось сталось і трон зайняв старший син, вбили б Роксолану і її синів... Можливо цим якось можна пояснити її дії, не знаю. Але так вимальовується, що це все амбіції і дике бажання влади. Ну і що? Зло породжує зло. В результаті цих Роксоланиних розкладів - вона втратила молодшого сина, якого теж стратили за заколот, а Османська імперія розвалилась, бо була під проводом старшого сина-п"янички...  І не просто Османська імперія, а Османська імперія, яка бува в надзвичайному розквіті у всіх відношеннях. Да уж... Є чим гордитись. Валять - нє строїть....Але і це не все. 9 онуків Роксолани були задушені за наказом десятого для забезпечення єдиновладдя і запобігання заколотів...
Чим гордитись? Тим що українка так сподобалась турку? це якимось комплексом меншовартості посмерджує. І то серйозним...Не розумію...
Мож хто пояснить мені?

Date: 2013-08-21 09:46 am (UTC)
From: [identity profile] zhmutok-mrij.livejournal.com
Ось це і захоплює, що в тих нелегких умовах і за доволі посередньої зовнішності вона не лише вижила, але й проявила себе як сильний політик. Вона була присутньою на диванах султана, що було тоді дивиною, знала кілька мов, переписувалася з султаном віршами, якими захоплюються й донині. Між іншим, щоб "крутити" султаном - це неабиякий розум треба мати. Він навіть порушив правило, за яким мати його сина відселялася в окремий палац, і тримав Роксолану біля себе. "Дике бажання влади" пояснюється елементарним бажанням вижити: або ти, або тебе. В гаремах вбивства, зокрема, отруєння, були досить поширені. А часи тоді були жорстокі. Можна про будь-якого тогочасного можновладця такого прочитати! Нам легко її засуджувати, сидячи в затишному кріслі і знаючи, що твоєму життю і життю твоєї дитини ніхто і ніщо не загрожує.

Date: 2013-08-21 10:06 am (UTC)
From: [identity profile] snigynka.livejournal.com
ну я ж написала, що я її не осуджую, бо не була в тій ситуації і розумію, що було таке - або ти, або тебе.
але щоб крутити султаном треба, щоб він тебе дуже любив :))) в першу чергу. а тоді вже розум.
знати мови, писати вірші і т.д. - вона не єдина далеко в тому. звісно, це не применшує самого факту. хоча, я підозрюю, що якби я мала доступ до історичних джерел про неї, а не лише до роману, може б моє враження було б трошки інакше. але загалом це все складає для мене суперечливу картину людини зі всіма її рисами - сильними, слабкими, хорошими і поганими. і чимось ну прям вже так особливо захоплюватись - я не розумію чим.

Date: 2013-08-21 10:11 am (UTC)
From: [identity profile] zhmutok-mrij.livejournal.com
Вона якраз і зацікавила султана тим, що попросила доступу до його бібліотеки. Інших його жінок таке не цікавило. Вона єдина тогочасна високоосвітчена жінка з його оточення. Зрозуміло, що в нас зробили з неї культ. Колись у "Україні Молодій" була чудова стаття про неї "Леді Макбет українського народу" (якось так).

Date: 2013-08-21 10:50 am (UTC)
From: [identity profile] snigynka.livejournal.com
зрозуміло... взагалі-то все цікаво, бо це зійшлися дві культури. два світогляди...та й не тільки тому. шкода, що тільки стопроцентної правди ми не дізнаємось ніколи :)

Date: 2013-08-21 06:27 pm (UTC)
From: [identity profile] svitanka.livejournal.com
перший коментар відповів на всі питання по суті.
"українка сподобалась турку"... мдя, трохи замало, щоб залишитися в історії. Мало лі хто там кому подобається. І фраза "щоб крутити султаном треба щоб від дуже любив", теж трохи наївна, любов скільки років живе, як відомо? Три? ггг Три місяці насправді. А в султана таких "любовєй" могло бути мільйон.
А про амбіції і дике бажання влади: то що жінкам влади бажати ні-ні? :) Вона була продуктом свого часу і жила за законами того часу.
Захоплення не більше ніж щодо іншої історичної персони, імхо. Просто в ті часи на світовій арені не так багато було вихідців з наших широт. так що...

До слова, я якось по роботі спілкувалася з освіченим турком, професором чотатам, і він був переконаний, що Роксолана вихідець с Польщі. Тому вельми можливо, що її не лише до нашого історіо-пантеону зараховують. Врешті, я так розумію землі з яких вона походила належали саме Польщі геополітично. лінь в гугл лізти :) Турок страшенно зацікавився версією, що Роксолана належить до українських історіографій і навіть виправив рядочок про її походження з якоїсь там статті, яку від писав. Ще пригадую, навздогін розмові переслав мені вірші султана Роксолані в перекладі на англійську. Він вважав її персоною більш ніж непересічною, хоча я чула версію що якраз турки її не дуже полюьляють, саме через розвал імперії,до якого вона - все ж будемо справедливі - мала дуууууже опосередкований стосунок. Як вона могла відповідати за дії своїх дітей і онуків, врешті.

Date: 2013-08-22 09:10 am (UTC)
From: [identity profile] snigynka.livejournal.com
не думаю, що вона мала опосередкований стосунок до розвалу імперії, а саме прямий. бо на місті її сина мав знаходить дехто інший.
моя фраза про любов не така вже наївна. любов живе недовго, коли це спалах гормонів чи ще чогось там і поза ним немає нічого. тому я написала, що для початку має бути любов, а потім вже розум.
і чому жінкам амбіції - ні-ні? та на здоров"я! просто наскільки прийнятні методи досягання своїх планів? наскільки вони прийнятні в даному випадку у ключі захоплення цією персоною? ось що я хотіла найперше висловити своїм постом.
українка сподобалась турку - це якщо розібрати, як цибулину все інше, то залишається ще такий аспект. дуже багато людей гордяться тим, що українка була дружиною такого-то чи такого-то. це однозначно комплекс меншовартості.
так, вона жила і діяла згідно вимог свого часу. я ж це не заперечую. і навіть підкреслила, що не збираюсь судити її, але чим же ж тоді захоплюватись? тим, що вона вдало влилась в тогочасне оточення, найперше зрікшись віри, будучи при цьому донькою священника?.. і тут ключовим є момент не зречення. це лише пазлик.
я ще раз підкреслюю, що я не осуджую, я дивуюсь. так, вона багато чого змогла. її доля непересічна, як і особистість. але чим саме захоплюються українці?.. як на мене - у неї має бути належне місце в історії і не більше - не менше

Date: 2013-08-22 10:33 am (UTC)
From: [identity profile] svitanka.livejournal.com
---українка сподобалась турку - це якщо розібрати, як цибулину все інше, то залишається ще такий аспект. дуже багато людей гордяться тим, що українка була дружиною такого-то чи такого-то. це однозначно комплекс меншовартості.---

з цією тезою в цілому важко не погодитися. Якщо відкинути все те чого вона досягла вже будучі його дружиною виходить так, рабиня через ліжко чи ще якось стала дружиною. Всього-то ділов.
З іншого боку, подивись історії ну там скажімо королів якихось англійських-французьких і тп. В ті часи в історії можна було жінці залишитися лише двома шляхами: бути народженою серед королів і вийти заміж за королів. При чому за королів простолюдинки не виходили, как-то так склалося. А в османів от сталося, і вона не просто стала галочкою мовляв дружина такого-то, а цілком автономно відомою історичною персоною.
Ну і я ж тобі написала в коменті з приводу захоплень: ким захоплюватися ще? Назви пару трійку жінок з того часового проміжку які відомі всьому світові?

Date: 2013-08-25 12:01 pm (UTC)
From: [identity profile] fleur-de-louis.livejournal.com
Мама дивиться турецький серіал (кажуть він на фактах), то каже, що вона була дуже жорстока.

Date: 2013-08-25 06:56 pm (UTC)
From: [identity profile] snigynka.livejournal.com
ну навіть з тої книги, хоч це роман, це також випливає...

May 2014

S M T W T F S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627 28293031

Style Credit

  • Style: Dreamscape for Ciel by nornoriel

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Sep. 25th, 2017 01:32 pm
Powered by Dreamwidth Studios